Zwiedzamy Szklarską Porębę

Szklarska Poręba kryje w sobie wiele wspaniałych zabytków, pochodzących z różnych okresów historii. Jeśli podczas swojego pobytu tutaj znajdziesz trochę czasu, warto się nimi zainteresować i zwiedzić przynajmniej poszczególne z nich – dzięki temu dowiesz się wielu ciekawostek i będziesz mieć szansę na dokładniejsze poznanie regionu. Jeśli chcesz zwiedzać miasto samodzielnie weź do ręki Szklarska Poręba plan miasta , dzięki któremu na pewno się nie zgubisz i trafisz do wcześniej obranych celów – co najważniejsza na takowym planie wyraźnie zaznaczone są wszystkie najważniejsze punktu warte zwiedzenia.

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc jest Dom Wlastimila Hofmana, który był malarzem pochodzenia czeskiego. W domu tym, który obecnie został przemieniony w muzeum, malarz tworzył w drugiej połowie lat czterdziestych wieku ubiegłego. Inny, często odwiedzany dom to willa należąca do braci Hauptmannów, którzy byli słynnymi na tych terenach pisarzami. W domu można podziwiać liczne ekspozycje poświęcone pisarzom, którzy tworzyli w okresie Młodej Polski. Sam dom natomiast jest świetnym przykładem architektury drugiej połowy wieku dziewiętnastego.

Jeśli cały czas mamy chęci, a pogoda w Szklarskiej Porębie dopisuje, wtedy możemy kontynuować naszą wycieczkę po mieście. Kolejnym bardzo ważnym punktem postoju podczas zwiedzania jest kościół neoromański  wybudowany w wieku dziewiętnastym (jest to kościół Bożego Ciała ojców Franciszkanów). Drugi bardzo ładny kościółek w Szklarskiej Porębie to kościół Niepokalanego Serca NMP gdzie znaleźć możemy co najmniej unikatową ambonę z okresu baroku oraz zabytkowe żyrandole z pięknymi zdobieniami.